×

Dżem i sok z aronii, gruszek i antonówek

     Nasza kochana Kinga jakiś temu podjęła decyzję o wyprowadzce na wieś. No dobrze, nie na wieś tylko na Osobowice. Teraz jeździmy do Kingi na tę jej wieś i zachwycamy się wszystkim. Spacerami po wałach, słońcem odbijającym się w Odrze, małymi ogródkami w warzywami, ciszą i spokojem. Kinga ma też sąsiadkę, sąsiadka ma ogródek a w ogródku są aronię. W rezultacie my mamy dżem. Zdrowy i bardzo sezonowy. Aronia, gruszki i antonówki to jesienne złoto. Najlepsze są te z sadów i ogródków dlatego gruszki i jabłka kupiliśmy od babci sprzedającej je niedaleko naszego bloku. To właśnie taki smak pamiętam z dzieciństwa.


     Dżem z aronii, gruszek i antonówek:

     -1,5kg aronii
     -1kg antonówek
     -700g gruszek
     -woda
     -400g cukru


     Owoce aronii myjemy, suszymy i mroźmy. 
     Po kilku dniach aronie rozmrażamy. Gruszki i jabłka kroimy w kawałki, zalewamy wodą i zasypujemy cukrem. Gdy owoce się zagotują dodajemy aronię i gotujemy na wolnym ogniu ok. godziny. Po tym czasie odlewamy większość soku. Zlewamy go do wyparzonych butelek i dokładnie zakręcamy. Owoce z małą ilością soku gotujemy jeszcze ok. półtorej godziny. Po tym czasie owoce miksujemy. Gotowy dżem gotujemy ok. minuty i przekładamy do wymarzonych słoików.


Smacznego!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Prowadzenie dobrego bloga to ciężka praca. Proszę, zostaw po sobie jakiś ślad. Dziękuję, za twój czas poświęcony na ten komentarz :)

Copyright © 2016 zielone smażone pomidory , Blogger